Svet-Stranek.cz
Free stránky o zvířátkách, která jsou příliš ťuťuťu na to, aby byla free :o)
Zvěřinec od Evíny

Jak by měla vypadat myší díra?:Free stránky o zvířátkách, která jsou příliš ťuťuťu na to, aby byla free :o)

Jak by měla vypadat myší díra?

PLASTOVÝ BOX
V pohodlnou myší rezidenci se může změnit jakýkoli průhledný úložný box. Rozměry pro 1-2 myšky by měly být minimálně 40x30x30 cm. Přimlouvám se, abyste pořídili větší - aspoň 50 nebo 60 cm na šířku - vejde se tam pak více různého vybavení a myšky mohou být aktivní. Víka mám ze samonosného pletiva, ale šikovný kutil může použít k zakrytí originální víko, do kterého vyřeže otvor a upevní do něj větrací mřížku. Napáječka, kolečko na běhání jakož i různé závěsné prolézačky se dají zavěsit na strop, ale i na okraj či na stěnu boxu pomocí vypálených dírek a drátků.
Výhody: Snadná údržba - vysypat, omýt ve vaně a hotovo. Nic není tak praktické, jako plastový box. Podestýlka a "vůně" myšek zůstává uvnitř, myšky jsou v teple.
Nevýhody: I průhledné boxíky jsou časem stále méně průhledné, což poněkud kazí požitek z pozorování myšího života. Celkově nejsou tak estetické, jako skleněná terária.
TERÁRIUM
Skleněné terárium je ubikace, která podle mého vypadá v bytě nejlépe. Je třeba ho opatřit víkem - já mám opět ze samonosného pletiva. Napáječka může být připevněná dvěma přísavkami, ale některé myši přísavky okusují a napáječky shazují. Proto používám raději takové, které se zavěsí na víko. Na víko se dají uchytit i některé typy běhacích koleček, provazy na šplhání apod. Terárium by mělo být dobře vybavené prolézačkami, aby se myšky ani jejich pozorovatelé nenudili.
Výhody: Myšky nežijí za mřížemi, je na ně krásně vidět.
Nevýhody: Čištění už není tak jednoduché, jako u plastového boxíku - při manipulaci hrozí rozbití. Do klece se lépe uchycuje různé vybavení.
KLEC
Klec by měla být také aspoň 40x30x30 cm, ale větší a vyšší je lepší. Myšky rády šplhají, takže ideální je dvoupatrová nebo třípatrová. Důležité je, aby mezery mezi mřížemi nebyly tak velké, že jimi myši prolezou. Mohutný výstavní myšák může mít rozteč 1 cm, drobné třítýdenní miminko naopak proleze i velmi úzkými mezírkami. Obvykle se doporučuje rozteč 0,7-0,8 cm a je třeba zkontrolovat, jestli např. okolo dvířek nebo u stropu nejsou větší mezírky, které by myšky mohly využít k nepovolenému výletu po bytě.
Výhody: Do klece se dá jednoduše umístit (zavěsit) spousta různého vybavení, patra, napáječka může být i zvenčí, což usnadňuje výměnu vody. Myšky se vyřádí při šplhání po mřížích. Jsou více v kontaktu s okolím, tedy i s lidmi - naučí se chodit si k otevřeným dvířkům pro pamlsek z ruky, popř. i na ruku vylézat.
Nevýhody: Myšky, které ještě ochočené nejsou nebo jsou od přírody více bázlivé než zvědavé, se po kleci skrz dvířka těžko loví. Z klece vypadává podestýlka. Některé myšky jsou obzvlášť posedlé úklidem a jakmile jim podestýlka nepřipadá čistá, odhrabou ji všechnu z klece ven (na váš koberec...). Myšáci, ale často i myšky, si důkladně značkují mříže a patra močí, takže jsou v bytě víc cítit, než když bydlí v boxu nebo v teráriu. Pokud jde o údržbu, tak odmontovat z klece patra, veškeré zavěšené vybavení a vydrhnout mříže je poněkud pracné. Většina mříží časem ztrácí "glanc" - jsou okousané a zrezivělé. V kleci je větší riziko průvanu a nachlazení.
PODESTÝLKA
Vyzkoušela jsem různé podestýlky - kukuřičnou drť, dřevěné pelety a štěpky, "plenkovou" podestýlku typu Asan. Nic z toho se mi neosvědčilo a tak jsem zůstala u hoblin. Hobliny nesmí být prašné ani příliš aromatické. Pokud se z hoblin při čištění sami rozkýcháte, co teprve myšky, kterým jimi vystelete byteček? Podestýlku měním obvykle 1x za týden. Pokud bydlí myšek více pohromadě, např. při odchovu mláďat, tak čistím častěji. Jako materiál na stavbu pelíšků dávám myškám hrst novin natrhaných na tenké proužky. Někdo dává místo toho ubrousky nebo kapesníčky.
VYBAVENÍ
* Napáječka (miska s vodou se znečistí - nedoporučuji)
* Miska na krmení - skleněná nebo keramická, s vyšším okrajem (plastovou nebo plechovou myšky převrátí, mělkou zahrabou)
* Úkryt - může to být dřevěný nebo plastový domek, poslouží i kartonová krabička s prostřiženými otvory. Nabídněte myšce různé druhy úkrytů - některý z nich si určitě oblíbí. A když ne, postaví si pelíšek někde v rohu z materiálu, který jí poskytnete (natrhané noviny, ubrousky, seno apod.)
* Kolečko na běhání - nesmí být šprušlové, aby si v něm myška neskřípla tlapku nebo ocásek. Také to nesmí být úplně to nejmenší, jaké se dá koupit, aby si v něm myška nekřivila páteř. V neposlední řadě nesmí být hlučné, aby vás to nerušilo... Není to povinná výbava, ale všechny moje myšky běhají moc rády, tak jim to dopřávám.
* Prolézačky, šplhadla...fantazii se meze nekladou. Když dáte myškám příležitost, ukážou vám, jací jsou akrobati. Dřevěné vybavení je hezké, ale jakmile si jej myšky označkují, bude zapáchat. Těžko se myje, dezinfikuje a suší. Plastové vybavení je dobře omyvatelné, ale také dobře okusovatelné... V malých plastových domcích se obvykle drží vlhko a myšky v nich nechtějí spát. Já nejraději používám jednorázové vybavení - kartonové roličky, krabičky s prostřiženými otvory, větve...
klec
klecobox
terárium
dvojitá (poschoďová) klec
při výrobě prolézaček a domečků se fantazii meze nekladou...
zátiší se sýrem
návštěvníků stránky
celkem54 742
tento týden87
dnes12